Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Paczółtowicach

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

Utworzono dnia 20.06.2022
Co w ulu bzyczy… czyli co powinniśmy wiedzieć o pszczołach i owadach zapylających 10 czerwca uczniowie klas 0-III odwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w którym mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach Akademii Pszczelarza” i zwiedzić piękny ogród. Poszerzyli swoją wiedzę o znaczeniu owadów zapylających dla środowiska, ale także właściwe postawy wobec owadów. Warto dodać, że dzieci dowiedziały się gdzie i jak mieszkają pszczoły, jakie są zadania robotnic, jaką rolę pełnią trutnie. Poznały również największe zagrożenia dla pszczół i to jak powstaje sam miód. Możemy potwierdzić, że uczniowie z ogromną ciekawością oglądali różnorodność przyrody, długo dyskutowali o życiu owadów. Dlaczego warto jest uczyć o pszczołach? Każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał pszczołę. Najczęściej widujemy je w okolicy naszych ulubionych kwiatów, kiedy kwitną i przepięknie pachną. Ale czy to właśnie ten zapach powoduje, że pszczoła wybiera daną roślinę? Ile w ogóle wiemy o pszczołach? Pszczoła miodna to najbardziej znany owad zapylający. Ale nie jedyny! Na świecie żyje około 20-25 tysięcy gatunków pszczół a w sumie około 150 tysięcy gatunków zwierząt zdolnych do zapylania roślin. Zgadnijcie, ile żyje pszczoła miodna? To zależy! Pszczoły robotnice żyją średnio 40 dni, a ich królowa aż 5 lat! Nic dziwnego, skoro króluje wśród takiej słodyczy. W Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Aż 222 gatunki pszczół w Polsce są zagrożone wyginięciem! Pszczoła miodna w Polsce zapyla aż 125 różnych gatunków drzew owocowych, warzyw oraz roślin rolniczych. Gdyby nie ona, nie moglibyśmy spróbować wielu sezonowych pyszności. Im więcej wiemy o naszych małych przyjaciołach, tym bardziej możemy im pomóc w codziennej, ciężkiej pracy. Jak to zrobić? Sadźmy rośliny, zakładajmy kwitnące ogrody i dbajmy o otaczającą nas roślinność.

OGRÓD BOTANICZNY

Utworzono dnia 20.06.2022, 18:23